Jak přesně zaměřit plisé

Jak přesně zaměřit plisé

Přinášíme Vám návod, jak si přesně zaměřit plisé. Dáváme důraz na slovo přesně, nezabere Vám to více než pět minut a výsledek bude určitě dokonalý.

Pro zaměření plisé existují dva postupy:

Zaměření běžným metrem

Nejběžnější a nejjistější postup. Pokud si nechcete hrát na boj o desetiny milimetru, doporučujeme tento postup. Zaměření plisé je velice jednoduché a opravdu se není čeho bát.

Šířka

Výrobní šířka plisé se rozumí šířkou rolety, kterou budete mít v okně. Nic neodečítáte ani nepřičítáte, prostě změříte = jednoduchost sama. Jediné, co je na celém měření důležité, je plisé změřit tak, aby nedrhlo o kraje okna. Tady je jediný důležitý bod, kde je potřeba zbystřit:

Lišta plisé by se neměla dotýkat zasklívací gumičky, což je to černé těsnení, které je po celé délce rámu okna mezi rámem a sklem. Najdete ji jednoduše, je to prostě malé černé těsnění. Takže šířku změříte tak, že vezmete šířku od konce gumičky na levé straně po konec gumičky na právé straně okna. Pokud si vezmete třeba tyčku na makrely, přiložíte ji na okno tak, aby její hrana byla přesně na hraně gumičky. Tam je Váš bod pro měření.
Víc napoví fotky:

Výška

Měříte ji úplně stejně, jako šířku, to znamená od hrany horní gumičky po hranu spodní gumičky. A pak ke změřené výšce přidáte jeden centimetr.

Gratulujeme! Máte změřeno.

Měření laserem

Pokud používáte laserový dálkoměr, postupujete tak, že měříte celou velikost skla. Protože ale laser měří od rámu k rámu, u šířky je pak potřeba ještě odečíst šířku zasklívací gumičky, což je zpravidla 1-2mm na každé straně.

Hra s detaily šířky

Oficálně výrobci udávají jako rozměr šířky plisé vzdálenost od hrany gumičky nalevo po hranu gumičky napravo. Jenže u některých typů oken nemá gumička 1mm, ale třeba 4mm. Pokud bychom se drželi pravidla "od hrany k hraně", vznikne Vám mezi rámem okna a plisé větší mezera, kterou bude prosvítat světlo.

Následující postup není doporučený jako oficiální. Je to z toho důvodu, že pokud vyrobíme plisé tak, že se bude dotýkat zasklívací gumičky, může ji dlouhodobým používáním odřít. Proto doporučujeme vyhodnotit rizika, ale pokud máte moc velkou zasklívací gumičku, zvažte variantu, že plisé se jí bude dotýkat, ale nebudete mít po straně pruh světla. V případě, že volíte tuto cestu, stačí jenoduše vzít požadovaný rozměr šířky plisé. Dá s to udělat třeba tak, že vezmete celou vnitřní šířku skla včetně gumičky a odečtete 1mm na každé straně. Stačí použít selský rozum.

Odpověď na obávaný dotaz na závěr

Ano, umíme to dodatečně zkrátit. Ale určitě to nebude potřeba.


Další články na blogu:

Novinka v showroomu v Praze - Bioklimatická pergola Novinka v showroomu v Praze - Bioklimatická pergola

Stavotech Olomouc 2019 - Speciální slevy Stavotech Olomouc 2019 - Speciální slevy

Jak změřit závěsy Jak změřit závěsy

Zastínění zimní zahrady - jak vyřešit Zastínění zimní zahrady - jak vyřešit

Jak vybrat pergolu? Jak vybrat pergolu?