Příprava napájení

Existují tři možnosti napájení motorů Shuttle:

Ovládání dálkovým ovladačem Forest / Z-Wave

Pokud ovládáte závěsy pomocí originálního ovladače, k motoru stačí přivést pouze napájení. Pokud chcete ovládat motor pomocí protokolu Z-Wave (kompatibilní například se smart home Fibaro), dejte nám prosím vědět před výrobou, ale princip napájení je stejný.

Motor má vstup pro dvojžílový kabel, který je k motoru je standardně dodávaný o délce 4m. Pokud nemáte zásuvku, ale napájení z rozvodné krabice, stačí ucvaknout vidlici a napojit kabel do krabice.

Silové ovládání přes Secondary Unit

Vhodné pro KNX a Loxonevíce najdete zde

Jedná se o klasické ovládání roletových systémů pomocí vypínače (k této funkci potřebujete jednotku Secondary Unit). Motor je ovládán pomocí dvou silových vodičů (otevřít, zavřít) a je k němu přivedeno stálé napájení (230V, nula). K přívodu doporučujeme použít kabel 5 x 1,5 (čtyřžílový kabel je špatně dostupný, jedna žíla vám tedy zůstane volná) a pro přehlednost dodržet barvy.

Jednotka Secondary Unit se používá pro napojení na smart home KNX, Loxone atd. Více o napojení najdete v tomto článku.

Silové ovládání přes jednotku AC Control

Princip je stejný, jako u předchozí Secondary Unit, pouze s tím rozdílem, že set AC Control (skládá se z jednotek Primary Unit a Secondary Unit) nevyžaduje čtyřžílový přívod, ale pouze trojžílový vodič. Často s používá v situacích, kdy si přivedete k závěsům klasický napájecí kabel a dodatečně s rozhodnete ovládat je pomocí tlačítek. Stejně tak můžete za určitých podmínek použit stávající zásuvku (pokud vede přímo do rozvaděče). V setu AC control totiž jednotka Primary Unit eliminuje nutnost stálého napájení.

Jednotka Primary Unit má formát klasického jističe a je kompatibliní ke vkládání do rozvodných skříní.

Pozice motorů a připrava kabeláže

Minimální vzdálenosti mezi kolejnicemi:

Máte tři možnosti pozice kabelové přípravy (kolik a jaké kabely už víte z předchozí části).

Napájení ze zásuvky

Předpokládejte, že motor je vždycky zakrytý závěsem. Není tedy vůbec žádný problém, aby byla zásuvka u země ve stejné úrovni jako všechny ostatní, protože napájecí kabel nebude vidět. Je jen důležité, aby byla v ose nábalu zaparkovaného závěsu.

Napájení z rozvodné krabice

To máme nejradši, hlavně pokud se jedná o silové ovládání. Přesnou pozici krabice je vždy dobré určit hlavou tak, aby k ní byl dobrý přístup a nebyla vidět. Tzn. ideálně na stejném stěně, kde je okno (budete méně sekat od zásuvek). Nejlepší je krabici udělat 500mm pod stropem (motor má cca 300mm), což je dostatečný prostor pro manipulaci s krabicí.

Napojení „natvrdo“ na vodič, koukající ze zdi nebo stropu

Občas vidíme tento nový trend. Pamatujte prosím na základy vyhlášky, Vaši bezpečnost a preciznost provedení naší práce. Navíc motory je při servisu potřeba odpojovat od napájení.

Detailní fotky motoru Forest Shuttle L na stropě

Změření výrobní šířky

Pro správné a jednoduché osazení, pokud se dává pohon mezi dvě stěny, je potřeba od této šířky odečíst 15mm. Motor se sundává vytočením, proto je potřeba mít na straně u stěny nějaký prostor pro rotaci. Tuto mezeru pohodlně zakryje závěs správným pověšením.

Výhradní zastoupení německého výrobce kvalitní stínící techniky pro ČR.

Výhradní zastoupení švédského výrobce skrytých stropních pouzder pro rolety a záclonové kolejnice.

Výhradní zastoupení pro on-line prodej kvalitních záclonových kolejnic Forest z Holandska.