Montážní profil pro rolety

Montážní profil pro rolety

Ne, ten na tom obrázku to opravdu není. Používáme dva typy rolet od (podle nás) dvou nejlepších dodavatelů – německého Kadeca a českého Bematechu. Aby roleta vypadala dokonale, musí i dokonale fungovat. A aby dokonale fungovala, musí být vše v absolutní rovině. Pokud roletu kotvíme standardně přes konzole do zdi nebo stropu, špatně se to trefuje, člověk se někam zakouká, zedník nechal ve štuku zrnko říčního písku nebo pálená cihla byla špatně vypálená a rovině můžeme uspořádat pohřeb.

Proto používáme rolety pouze z montážními profily – roleta má záda spojená dlouhým placatým profilem z hliníku, která spojí dohromady konzole. Roleta se tím zpevní, výrazně lépe se s ní manipuluje při montáži a i po namontování se s ní dá hýbat o pár milimetrů všemi směry, takže dokážeme lépe vyladit detaily. Do stran dokonce o pár cm, máme na to speciální karosářskou paličku a té seřizovací ráně říkáme „rozhodující úder“.

Navíc, pokud se vrtá do horší zdi, máme více pokusů, protože ty nepovedené jsou schované za profilem.

 

 

Kadeco

U Kadeca je montážní profil součástí modelu ST40 nebo ST55 (číslo údává průměr navíjecí tyče).

 

Bematech

Bematech má montážní profil označený kódem MP jako samostatnou položku v ceníku. Profily jsou extrudovány z kvalitního hliníku a jsou k dostání ve 3 základních barvách – bílé, šedé a černé. Za příplatek je možné nechat profil lakovat do libovolné barvy vzorníku RAL či NCS a spolu s ním i další komponenty rolety. Montážní profil je možné objednat do šíře 3 m.

800 1000 1200 1400 1600 1800
8 10 13 15 17 21
2000 2200 2400 2600 2800 3000
23 25 28 30 32 35
Dvojité plisé na jednom okně

Dvojité plisé na jednom okně

Trend posledních let je navrhovat obdélníková okna, což nám úplně nehrálo do not, vzhledem k rozměrům plisé a duette. Aby se lišty neprohýbaly a látka zůstala propnutá, jsou maximální rozměry následující:

Šířka Výška
1200 2200
1300 1500
1400 1500
1500 1500

Plisé i duette dokážeme vyrobit i do šířky 2000 mm, za předpokladu originálního Adhesive kitu. Ten se ale hodí pro různé specifické situace (se kterými vám rádi poradíme), nicméně pokud máte stínění v celém domě nebo bytě v klasickém systému VS2CL (ten dodáváme nejčastěji), pro obdélníkové okno je nejlepší dát 2 nebo více kusů plisé na jedno okno vedle sebe. Mezi dvěma systémy necháváme vzdálenost 1 – 3mm, kterou vždy určíme na místě podle Vašich potřeb, zvolené látky a účelu zastínění okna. Na výsledek se můžete podívat ve fotogalerii:

 

Příprava kapes pro rolety

Příprava kapes pro rolety

Máme předsudky a zažité vzorce

A přesně proto nejčastěji používáme pro rolety v kapsách model ST55 od Kadeca. Důvodem je především pomocný profil, který spojuje celou roletu. Má to několik důvodů:

  • roleta se asi o 90% jednodušeji montuje (stačí jen pár děr a měření je daleko jednodušší)
  • roletu kde kdykoliv snadno demontovat, ať už celou, nebo jen navíjecí tyč s látkou
  • s roletou se dá dodatečně hýbat do stran

Sekční řez roletou

Nejčastěji používáme model ST55 (2). Menší S40 (1) se používá pouze v případě, kdy zápasíte s výškou kapsy a potřebujete ji mít co nejmenší a jen za předpokladu, že se jedná o manuální roletu. 

Všechny alternativní rolety mají přibližně podobný rozměr – do šířek kolem 3m se používá navíjecí tyč o průměru 40 – 47 mm.

Myslete na to, že na obrázku je roleta v řezu při nakotvení na zeď. Pokud budete kotvit do stropu, tak je potřeba řez otočit o 90°.

Jak namontovat rolety?

Jak namontovat rolety?

Montáž rolet není sice jednoduchá záležitost, ale pokud se budete řídit několika pravidly, výsledek bude super.

1.) ROLETU VYBALTE AŽ NA POSLEDNÍ CHVÍLI

Ne, že by bylo potřeba se na ni nějak zvlášť těšit, ale zvlášť, pokud se jedná o roletu v kazetě, která je lakovaná, je lepší ji vždy do poslední chvíle držet v přepravní folii, pokukd je to možné. I malý kousek odpadu od vrtání nebo zapomenutý šroubek můž zbytečně poškrábat lak nebo komponenty.

3.) PŘIPRAVTE SI POŘÁDNÉ NÁŘADÍ

Zní to jako strašné klišé, ale známe jednoho člověka, co dostal infarkt potom, co zkracoval vánoční stromeček pilkou na železo. Je potřeba se zaměřit především na kvalitní vrtačku a vrtáky (bude vysvětleno v samostatné kapitole), přesný metr, úhelník a správné šroubováky. Není totiž nic horšího, než kdyý strhnete hlavy šroubů nevhodným křížovým šroubovákem. Rolety, které se chytají na klipy, doporučujeme osazovat ve dvou. Roleta na hlavě taky dokáže zkazit den.

2.) K LÁTCE SE CHOVEJTE JAKO K ŽENĚ NA PLESE

Zní to divně, ale i s látkou musíte jednat v rukavičkách. Látky u rolet jsou velmi náchylné ke znečištění. Stačí stejnou rukou, kterou jste právě dovrtali hmoždinky sáhnout na látku a průšvih s červenou cihlovou barvou je na světě. Dokud nebude roleta zavěšená, snaže se látky dotýkat co nejméně. A když už, tak v rukavičkách. Stačí obyčejné gumové pracovní (koupíte v ochranných pomůckách) za 5 Kč. Dokáží ušetřit spoustu peněz. Osobně vyzkoušeno.

4.) DVAKRÁT MĚŘ A JEDNOU ŘEŽ (VRTEJ).

Vždy musíte počítat s tím, že Vás může překvapit křivý překlad nebo nerovná zeď. Nic není dokonale rovné a prvotní objednací zaměření nemusí nutně odpovídat realitě. Obyvklá je například křivá špaleta okna, která sice “ujela” o dva centimetry, jenže roleta bohužel není gumová. Proto před samotnou montáží doporučujeme všechno klidně i třikrát zkontrolovat, spustit si olovnici nebo použít vodováhu, ale mít absolutní jistotu. Většina kotevních prvků na rolety má montážní vůle, takže se dá leccos zachránit. Prostě vrtejte na jistotu. Vhodné je ve dvou roletu rozvinout a umístit na požadovaný bod a pohledem z dálky zkontrolovat.

Zastínění zimní zahrady – jak vyřešit?

Zastínění zimní zahrady – jak vyřešit?

Máte zimní zahradu a je Vám v ní horko? Nedaří se květinám ani odpočinku? Máme pro Vás několik tipů, jak to vyřešit pomocí zastínění.

Proč je v zimní zahradě horko?

Zimní zahrady se vyznačují specifickým klimatem – vzhledem k tomu, že se jedná o uzavřený prostor se skleněným povrchem, často dochází tvorbě vysokých teplot přímo pod sklem. Zimní zahrada se tak v létě vevnitř celá ohřívá, což může znepříjemnit odpočiněk lidem a život květinám. Proto je potřeba zaměřit se na příčinu a řešit, jakým způsobem zastavit sluneční paprsky.

Jak se to dá řešit?

Sluneční paprsky je potřeba odrazit, aby neměly možnost projít sklem a ohřívat prostor v zimní zahradě. Existuje několik variant zastínění, ale nejlepší je použít plisé s termostatickou vrstvou. Jednoduše řečeno je plisé takový následovník žaluzií a rolet, který si z žaluzií odnesl jednoduchou montáž a z rolet dobré stínící vlastnosti. Nová generace látek na plisé se vyrábí s tzv. termostatickou vrstvou, což je speciální kovový nástřik na vnější straně látky. V podstatě je to taková vylepšená metalíza, která díky svému vysokému lesku odráží sluneční paprsky, látka se tak neohřívá a prostor za ní je výrazně chladnější. A plisé navíc vypadá dobře.

Jak to funguje?

Princip odrazu tepla v zimní zahradě

Povrch, který odráží sluneční paprsky

JAK SE TO MONTUJE?

Exituje dostatek technických možností pro momtáž do většiny existujících zimních zahrad. Nejčastější je montáž pomocí malých konzolek, které se přichytí k rámu zimní zahrady (vždy do jednoho pole). Nicméně existuje i možnost montáže bez vrtání.

JAK SE TO OVLÁDÁ?

Plisé lze ovládat i motorem, třeba i přes chytrou domácnost. V případě běžného ovládání se plisé v dosahu ovládají kličkou, případně navíjecí šňůrkou. Pro plisé na střešní části se používá jednoduchá ovládací tyčka nebo klika, jakou znáte třeba z markýz.

Fotky z realizací

Příprava pro motorové pohony Forest

Příprava pro motorové pohony Forest

Příprava napájení

Existují tři možnosti napájení motorů Shuttle:

Ovládání dálkovým ovladačem Forest / Z-Wave

Pokud ovládáte závěsy pomocí originálního ovladače, k motoru stačí přivést pouze napájení. Pokud chcete ovládat motor pomocí protokolu Z-Wave (kompatibilní například se smart home Fibaro), dejte nám prosím vědět před výrobou, ale princip napájení je stejný.

Motor má vstup pro dvojžílový kabel, který je k motoru je standardně dodávaný o délce 4m. Pokud nemáte zásuvku, ale napájení z rozvodné krabice, stačí ucvaknout vidlici a napojit kabel do krabice.

Silové ovládání přes Secondary Unit

Vhodné pro KNX a Loxonevíce najdete zde

Jedná se o klasické ovládání roletových systémů pomocí vypínače (k této funkci potřebujete jednotku Secondary Unit). Motor je ovládán pomocí dvou silových vodičů (otevřít, zavřít) a je k němu přivedeno stálé napájení (230V, nula). K přívodu doporučujeme použít kabel 5 x 1,5 (čtyřžílový kabel je špatně dostupný, jedna žíla vám tedy zůstane volná) a pro přehlednost dodržet barvy.

Jednotka Secondary Unit se používá pro napojení na smart home KNX, Loxone atd. Více o napojení najdete v tomto článku.

Silové ovládání přes jednotku AC Control

Princip je stejný, jako u předchozí Secondary Unit, pouze s tím rozdílem, že set AC Control (skládá se z jednotek Primary Unit a Secondary Unit) nevyžaduje čtyřžílový přívod, ale pouze trojžílový vodič. Často s používá v situacích, kdy si přivedete k závěsům klasický napájecí kabel a dodatečně s rozhodnete ovládat je pomocí tlačítek. Stejně tak můžete za určitých podmínek použit stávající zásuvku (pokud vede přímo do rozvaděče). V setu AC control totiž jednotka Primary Unit eliminuje nutnost stálého napájení.

Jednotka Primary Unit má formát klasického jističe a je kompatibliní ke vkládání do rozvodných skříní.

Pozice motorů a připrava kabeláže

Minimální vzdálenosti mezi kolejnicemi:

Máte tři možnosti pozice kabelové přípravy (kolik a jaké kabely už víte z předchozí části).

Napájení ze zásuvky

Předpokládejte, že motor je vždycky zakrytý závěsem. Není tedy vůbec žádný problém, aby byla zásuvka u země ve stejné úrovni jako všechny ostatní, protože napájecí kabel nebude vidět. Je jen důležité, aby byla v ose nábalu zaparkovaného závěsu.

Napájení z rozvodné krabice

To máme nejradši, hlavně pokud se jedná o silové ovládání. Přesnou pozici krabice je vždy dobré určit hlavou tak, aby k ní byl dobrý přístup a nebyla vidět. Tzn. ideálně na stejném stěně, kde je okno (budete méně sekat od zásuvek). Nejlepší je krabici udělat 500mm pod stropem (motor má cca 300mm), což je dostatečný prostor pro manipulaci s krabicí.

Napojení „natvrdo“ na vodič, koukající ze zdi nebo stropu

Občas vidíme tento nový trend. Pamatujte prosím na základy vyhlášky, Vaši bezpečnost a preciznost provedení naší práce. Navíc motory je při servisu potřeba odpojovat od napájení.

Detailní fotky motoru Forest Shuttle L na stropě

Změření výrobní šířky

Pro správné a jednoduché osazení, pokud se dává pohon mezi dvě stěny, je potřeba od této šířky odečíst 15mm. Motor se sundává vytočením, proto je potřeba mít na straně u stěny nějaký prostor pro rotaci. Tuto mezeru pohodlně zakryje závěs správným pověšením.

Výhradní zastoupení německého výrobce kvalitní stínící techniky pro ČR.

Výhradní zastoupení švédského výrobce skrytých stropních pouzder pro rolety a záclonové kolejnice.

Výhradní zastoupení pro on-line prodej kvalitních záclonových kolejnic Forest z Holandska.